Yaşam İçin Suyun Önemi

Yeryüzündeki en önemli element sudur. Tüm hayvanlar, bitkiler ve insanlar hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyduğundan, su olmadan yeryüzünde hiçbir yaşam mümkün değildir. Birçok ürünün üretiminde su kullanıyoruz. Çiftlik stoku ve çiftlik bitkilerinin üretimi için de gereklidir. Su, dünyanın ekolojik dengesi için gereklidir. Her canlı yemek yemeden birkaç haftaya kadar hayatta kalabilir, ancak susuz sadece birkaç gün yaşayabilir. Suyun önemini kimse inkâr edemez.

Neden Suya İhtiyaç Duyarız?

Gibi birçok şeyi yapmak için suya ihtiyacımız var

  • Pişirme işlemi için.
  • Giysi yıkama.
  • Evi temiz tutmak.
  • Ağaçları ve bitkileri canlı tutmak.
  • çevrenin korunması için
  • Su yaşam için gereklidir.

Suyun bazı önemli kullanımları aşağıda verilmiştir.

Tarım Hayatı

Tarımın ana bileşeni sudur. Günümüzde suyun yaklaşık %70’i tarım alanında kullanılmaktadır. Ve sadece %8’i ev ihtiyaçları için tüketilmektedir. Tarımın su aldığı üç kaynak vardır.

  • Yüzey suyu
  • yeraltı suyu
  • yağmur suyu

Su, tarımsal gıda ve ürünlerin yetiştirilmesi ve üretilmesi için gereklidir. Tarım alanında su etkin kullanıldığında mahsul üretimi artar ve daha iyi olur. Pestisitler tarımsal gıda üretimini artırmak için kullanılıyor, ancak bir miktar suya da ihtiyaçları var. Suya karıştığında yakındaki toprağa sızar. Su, gübreleri yaymak için kullanılıyor. Su ve gübreler önemli ölçüde çözülürse, toprağı besler ve daha iyi verimin büyümesini arttırır. İlkbaharda su, bitkileri ani donmaya karşı korumak için kullanılır. Tarımda suyun birçok kullanım alanı vardır. Su yetersiz miktarda mevcut olduğunda mahsul üretimi daha azdır. Bu nedenle, tüm canlılar gıda kıtlığı nedeniyle ölmektedir.

Endüstriyel kullanım

Sosyal ve ekonomik büyüme için su şarttır. Dünya yüzeyinin büyük bir kısmı sularla kaplıdır. Her endüstri, operasyonları ve işlevleri için suya ihtiyaç duyar. Su temini doğru değilse, o zaman endüstrinin çoğu çökecektir. Suyun neredeyse dörtte biri ticari kullanımlar için tüketilmektedir. Televizyonlarda, cep telefonlarında, dizüstü bilgisayarlarda ve bilgisayarlarda bulunan yarı iletkenlerin ultra saf suya ihtiyacı vardır. Kağıt ve kağıt hamuru endüstrileri de üretim amacıyla suya ihtiyaç duyar.

Endüstri

Soğutma işlemi için su kullanır. Makineler çalışırken ısı üretirler. Makineler çok ısınırsa, çalışmayı bırakırlar, bu nedenle soğutmak için su kullanılır. Elektrik üretimi için ana bileşen sudur. Atık sulardan da elektrik üretilir.

Ekonomi

Fazla enerjiyi satarak para üretir. Bu nedenle, endüstriyel işler için su gereklidir, çünkü verimli kullanılırsa endüstri büyür. Bundan dolayı ekonomi güçlenir ve yaşam standardı da iyileşir.

İçme suyu

İnsan vücudu suyun %60’ını taşır. O zaman vücudunuzun dehidrasyondan korunmasını istiyorsunuz, günde en az sekiz bardak su için. Ancak insanlar dinking işlemi için kullanırken suyun temiz olması gerekir. Kimyasallardan, kalıntılardan ve mikroplardan arındırılmış olmalıdır. İçilebilir ve içilebilir olmayan iki tür su vardır. İçilebilir su içmek için güvenlidir ve insan vücudunda birçok hastalığa neden olduğu için içme suyu olarak kullanılmaz. Her yıl yüz binlerce insan kirli su içmekten ölüyordu. Bu nedenle suyun temiz ve saf olmasına dikkat edin. Suyu içilebilir hale getirmek için evdeki su filtrelerini kullanın. Su filtreleri temiz ve saf su verdiği için sizin ve aileniz için çok faydalıdır. Vücut sisteminin düzgün çalışması için suya ihtiyacı vardır, bu nedenle bol su için. Su, yaşamın vazgeçilmez bir bileşenidir.

İnsan Vücudunun İşleyişi

Suyun sağlık için çok önemli olduğunu ve vücutta birçok işlevi yerine getirdiğini defalarca duyabilirsiniz. Fiziksel performans için su önemli bir rol oynar. Su seviyesindeki azalma fiziksel performansı etkiler. Kasları germek, motivasyonu düşürmek, yorgunluk hissetmek gibi egzersizler sırasında su içmezseniz birçok zorlukla karşılaşabilirsiniz.

Tükürük

Yiyeceklerin küçük parçacıklara parçalanması için gereklidir. Vücut su kullanarak tükürük üretir. Vücut ısısı da sudan etkilenir. Vücuttaki su miktarı az ise vücut daha fazla ısı depolar ve düzgün çalışamaz ve zayıflık hisseder.

Dehidrasyon

B Vsindirim sorunları yaratabilir ve mideyi asidik hale getirebilir. Vücuttaki su sıkıntısı mide ülseri ve mide ekşimesine neden olabilir. Daha fazla su tüketimi ile hipertansiyon, kabızlık, idrar yolu enfeksiyonu, tansiyon gibi bazı sorunlardan kurtulabilirsiniz. Dolayısıyla suyun vücudun düzgün çalışması ve dünyadaki yaşam için çok faydalı olduğu açıktır.