Yumuşatma Sistemi

Tuzsuz Su Yumuşatıcı Sorunlarını Çözmenin En Etkili Yolları Nelerdir?

Su yumuşatıcı düzgün çalışmadığında sorunu hemen tespit edebilirsiniz. Su yumuşatıcıdaki herhangi bir arıza veya sorun size kalitesiz su sağlayacaktır. Bazı durumlarda, sorun devam ettiğinde su yumuşatıcı yumuşak su sağlamayı durdurur. Bu makale, su yumuşatıcınızın karşılaşabileceği bazı genel sorunları ve bunlarla başa çıkmanın etkili yollarını açıklayacaktır:

Motoru dikkatli kullanın

Su yumuşatıcılar elektrik motorlarında çalışır. Elektrik motoru çalışmıyorsa, onunla ilişkili tüm kabloları ve telleri kontrol edin. Tüm teller iyi ve doğru konumda ise motorda bir sorun olabilir. Su yumuşatıcının motoru pahalı bir donanımdır. Yumuşatıcının motorunu değiştirmek veya onarmak zor görünüyor.

Bir motor sorunu olması durumunda, ilk elden üretici ile iletişime geçmelisiniz. Motorun garantisi devam ediyorsa şanslısınız. Garanti süresi bitmiş ise ancak ilgili firma size daha iyi rehberlik edebilir.

Tahliye hortumundaki tıkanmayı temizleyin

Su yumuşatıcının tuzlu su ürettiğini fark ederseniz, yumuşatıcı suyu düşük kalitede rejenere ediyor demektir. Aynı zamanda tahliye hortumunda tıkanıklık olduğunun bir göstergesidir. Tahliye hortumunun uygun şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Yumuşatıcıdaki düşük su basıncını izleyin

Su yumuşatıcınızın basıncı düşükse, düşük basınca katkıda bulunan çeşitli faktörler olabilir:

  • Su yumuşatıcı kapasitesi: Doğru boyutta su yumuşatıcı takmadığınızda birçok soruna neden olur. Gerekli basıncı elde etmek için giriş ve çıkış basınç kapasitesini kontrol edin.
  • Ölçeklendirme: Tanktaki minerallerin ölçeklenmesi, su basıncını da düşürür. Bu nedenle, tankta ve hat sisteminde mineral birikmesini önlemeye çalışın.
  • Demir birikmesi: Reçine deposu demir birikimini toplamaya başladığında, su basıncını da etkiler. Bu sorunu önlemek için tankta demir temizleme mineralleri kullanın.

Tuz tankında su birikmesini önleyin

Tuz tankında su birikmesinin birçok nedeni olabilir. Sorunu çözmek için doğru nedeni belirlemeye çalışın. Ortak faktörlerden bazılarına bir göz atalım:

Süresi dolmuş su yumuşatıcı

Su yumuşatıcıların sabit bir ömrü vardır. Şirketler, su yumuşatıcılarının ömrünü yaklaşık 7 yıl veya daha fazla olarak belirledi. Tuz tankı genellikle suyla dolu kalırsa, donanımın son kullanma tarihini kontrol etmeniz gerekir. Sabit bir görev süresinden sonra yumuşatıcı verimli çalışmayı durdurabilir.

Su vanası hasarlı

su giriş vanası hasarlıysa, tuz tankında su basmasına neden olabilir. Kırık veya hasarlı valf sorunu, kapak değiştirilerek çözülebilir.

Şamandıra valfi daha yükseğe kurulur

Şamandıra valfi daha yükseğe kurulursa düzgün çalışmayabilir ve su doğru akış yolunu alamayabilir. Tuz tankında su kalmaması için şamandıra valfini alta takın. Tank ve boru hatlarındaki Ölçeklenmeyi Kaldırın. Su yumuşatıcılar, su deposunda ve sistem boru hatlarında mineral kireçlenmesini önler. Ancak su yumuşatıcı tuzla çalışır ve su yumuşatıcının verimsiz çalışmasından dolayı tanktaki tuz kireçlenmesini görebilirsiniz. Bazen, yumuşatıcının sert su üzerinde çalışmasını engelleyen tankın tabanında tuz köprüleri oluşur. O köprüyü bir an önce kaldırmak çok gerekli. Tuz tortusunu kolayca kırabilir ve tankın içinde veya dışında herhangi bir mineral tortusu oluşmasına dikkat edebilirsiniz.

Su yumuşatıcıda sızıntıları önleyin

Sistemden su sızıyorsa, sızıntıyı tuzsuz bir su yumuşatıcıda kontrol etmek gerekir. Herhangi bir sistemdeki sızıntıyı bulmak zor ve meşakkatli bir iştir. Sızıntı noktasını bulmak için tüm boru hatlarını, tankları, tahliye hortumunu ve ilgili donanımı görmeniz gerekir. Genellikle, hatalı kurulum nedeniyle sızıntılar meydana gelir. Kurulum sırasında sızıntı olursa, sorunu bulmak kolaydır. Sızıntının derhal düzeltilmesi gerekiyor. Düzeltmek için su yumuşatıcının ilgili bileşenini değiştirmeniz gerekir, aksi takdirde sadece onarım gerekebilir. Tuz bazlı su yumuşatıcı veya tuzsuz su yumuşatıcıların ortak olarak sahip olduğu çeşitli başka problemler de vardır. Su yumuşatıcı, kullanıcının sürekli dikkatini gerektiren bir teknolojidir. Yumuşatıcının tanklarını ve diğer bölmelerini temiz tutmalısınız. Önlemler, su yumuşatma mekanizmasındaki sorunlarla başa çıkmanın en iyi yoludur. Su yumuşatıcıyı yalnızca kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde çalıştırmayı deneyin. Sizi gelecekteki sıkıntılardan ve tamir masraflarından kurtaracaktır.