SUYUMUZ GÜVENLİ Mİ?

Öncelik ile bir şehirde mi yaşıyoruz? Bu yaşadığımız şehrin su arıtma tesisi var mı? Muhtemelen suyumuzu klor veya kloramin ile arındırırlar, böylece bakterisiz suyumuz olur. Klor ve kloramin sizin için dünyadaki en iyi etken  değil ama sudaki bakterileri öldürmek için çok etkili bir yöntemdir. Yani, bir tür sorun olana ve belediye bir “kaynama uyarısı” verene kadar, suyu güvenli olarak kabul edilmeden önce kaynatmanız gerektiği anlamına gelir. hangi ülkede yaşıyor musun? kuyumuz var mı Eh, eğer yaparsanız, suyun bakteriyolojik olarak saf olduğundan emin olmanın size düştüğünü biliyorsunuz. Siz yapmadığınız sürece kimse suyunuzu klorlamaz. Evi alırken suyunuzu test ettirmiş olabilirsiniz ama şimdi nasıl? Bakteri testinin pozitif çıktığı evleri sık sık görüyoruz, bu yüzden kuyuyu klorluyorlar ve birkaç gün sonra bakteri testi negatif çıkıyor. Peki ya gelecek hafta, gelecek ay ya da gelecek yıl? Şehir suyunda olsanız bile yeraltı hatlarında bakterilerin suya girmesine izin verebilecek kopmalar olabilir.

Arıtma tesisinde tedarik veya arızalar olabilir. Eğer suyunuzun bakteriyel saflığıyla gerçekten ilgileniyorsanız, bu soruna sağlam bir çözüm bulana kadar rahat edemeyeceksiniz. Neyse ki, bu soruna basit bir çözüm var. Suya herhangi bir kimyasal eklemeyen ve çalışması için yılda sadece birkaç dolar elektrik gerektiren bir çözüm. Doğanın güvenli, çevre dostu ultraviyole (UV) ışığı kullanarak amaçladığı şekilde dezenfekte eder. E-coli, Cryptosporidium ve Giardia lamblia gibi mikrobiyolojik kirleticileri su kaynağından – şehirden veya kuyudan – temizler. Ultraviyole, suyu paslanmaz çelik bir reaktör odasına geçirerek çalışır. Bu bölmenin içinde, ultraviyole ışığın suya geçmesine izin veren bir kuvars manşon bulunur. Kuvars kılıfın içinde 254 nanometrede (dalga boyu) çalışan UV ampulü bulunur. Kör olmayı arzu etmedikçe, bu ışığa çıplak gözle bakmak istemezsiniz. Bu nedenle paslanmaz çelik haznenin içine tamamen kapatılmıştır. Yılda bir kez UV ampulünün değiştirilmesi gerekir. UV sistemimizle, bu sadece basit bir “döndür ve çevir” lamba değişimidir. Renkli bilgisayar denetleyicisi, aşağıdakiler gibi sistem işlevlerini görüntüler:

  • UV yoğunluğu
  • Kalan lamba ömrü
  • Lambanın son kullanma tarihi
  • Düşük UV uyarısı
  • güvenli olmayan su
  • Lamba arızası.

    Ultraviyole sistemi ise;
    kurulumu son derece basit olduğu için “tak ve çalıştır” özelliğine sahiptir. Suyun olabildiğince temiz olması için UV odasının önüne 1 Mikron filtre takılmasını öneririz. Filtrasyon ne kadar “sıkı” olursa, suya UV penetrasyonu o kadar iyi ve öldürme oranı o kadar iyi olur. Kuyu suyunda, genellikle 5 mikronluk bir filtre ve ardından 1 mikronluk bir filtre içeren ikili kademeli bir filtre öneriyoruz. Bir ultraviyole sistemi, mümkün olan en temiz suya sahip olduğunuzu bileceğiniz için siz ve aileniz için gönül rahatlığı sağlayacaktır.