Su Nedir?

Su canlıların yaşam kaynağıdır.  Su gezegenimizde bulunan canlıların için vazgeçilmez bir kimyasal bileşiktir. Doğamızda ise katı, sıvı ve gaz şeklinde bulunur. Kimyasal  tepkimesi ise H2O’ dur. Suyun molekül yapısından dolayı renksizdir. Suyun az olduğu yerlerde ise ne yazık ki gelişim sağlanamamıştır. Japonya ile Kenya arasındaki en büyük fark ise su’dur. Su hayat olduğunu asırlardır bilinen bir sözdür. Suyun ise insan sağlığına yararları ;

SU CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR.

Öncelikle sağlıklı yaşam için uzmanlar günde en az 3 litre su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Bağırsaklarımızı temizleyen su; tüm vücudumuzun bölgelerine girmesi mevcuttur. Su ise; yüz bölgesindeki ödemin atılmasına sağlar. Deri altındaki hücreleri yenileyen ve yüzün karışmasını engeller. Hassas ciltleri rahatlatır ve gözenekleri açmayı sağlayan sindirim sistemini güçlendiren ve yiyeceklerin en hızlı şekilde parçalanmasını sağlayan kilo kaybı etkisi veren moleküldür.

SU VÜCUT ISISINI DÜZENLER.

Sıcak bir yaz döneminde ve termometre ise 30 derecede olsa da hissedilen mutlaka +10 derece olduğu kanıtlanmıştır. Vücut ısısını dengelemeye ise suyun etkisi vardır. Normal de sağlıklı bireyde 36.8 derecedir. İnsan ise sıcakkanlı bir canlıdır. Vücut ısısının sabit sürdürülmesindeki merkezi hipotalamustur. Bu ise vücut ısısını ayarlar.  Soğuk bölgeler de ılık ve sıcak olması; sıcak bölgelerde soğuk veya buz şeklinde olarak dengeyi de sağlamış olur. Oda sıcaklığı ise vücut sıcaklığından fazla olduğu zaman ise terleme yolu ile dışarı atılır. Diğeri ise idrardır. Vücut da oluşan fazla suyu da dışarı çıkartır.

SU KAN DOLAŞIMINI SAĞLAR.

Kan dolaşımını hızlanmasına etki eden ise yaşam kaynağımız olan su’dur. Doku ve organlara yeteri kadar besin ve oksijen ulaştırması ile yaşamımızı sağlayan maddedir.  Kanın pıhtılaşmasına engel olur. Dünyamızı tehdit eden covid-19 hastalığı ise bizlere ne kadar suyun önemini dikkat çekiyor.

SU METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR.

Metabolizma ise vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirmesi için yenilebilen gıdayı enerjiye çeviren biyokimyasal işlev türüdür. Hücrelerde bulunması ile bilinen enzimleri ve tüketilen besinleri parçalayarak enerjiye çevirmesidir. Metabolizma ile vücut ihtiyacı doğru orantıdadır. Aynı zamanda dinlenmesi gereken metabolizma hızının etkide eder.