Su arıtma ekipmanınız var ama tüm sıhhi tesisat sisteminin bakımını düzenli şekilde yapıyor musunuz?

Müşterilerle sık sık su arıtma ihtiyaçları hakkında konuşarak, ardından ekipman ve bir arıtma süreci tavsiye ederiz, ancak su arıtma, su dağıtım sisteminizin yalnızca bir parçasıdır. Sıhhi tesisat sisteminizde kuyu pompasından musluklara kadar birçok bileşenleri vardır. Su arıtma ekipmanı ve sıhhi tesisat sistemi, düzgün çalışması veya çalışması için rutin bakım gerektirir. Bir su testi yaptınız, yeni ekipman satın aldınız ve şu anda su kaynağındaki kirleticileri temizlediniz, ancak tesisat sistemini yıkadınız mı?

Tipik olarak yeni bir eve su arıtma sistemi kurulumu, daha  fazla bakım gerektirmez. Ancak, mevcut bir kuyuya bir su arıtma sistemi kurduysanız, tesisat sisteminin (boru tesisatı, su ısıtıcısı, kuyu, kuyu pompası ve tank) su arıtma sistemi tarafından ele alınmayan kirletici maddeleri tutması ihtimali yüksektir. Su arıtma sistemi, tesisat sistemine verilen “yeni” suyu arıtacak, ancak sistemdeki birikintileri arıtmayacaktır. Kuyu suyu arıtma/tesisat sistemleri için bazı iyi uygulamalar şunlardır;

Klorlama

Özel bir kuyunuz varsa, bakteri ve diğer kirletici birikimini yok ettiğinizden emin olmak için kuyuyu ve sıhhi tesisat sistemini yılda bir kez klorlamak iyi bir uygulamadır. Çoğu zaman yeni bir arıtma sistemi kurulur ve harika çalışır, ardından birkaç hafta sonra su akışında aniden bir koku veya renk değişikliği görülür.

Housing Tipi 10 inch Chlor Plus 10 Royal Green Blok karbon Filtre

Bunun nedeni, yeni kurulan arıtma sisteminden sonra sıhhi tesisat sisteminde birikmedir. Bakteriler gibi kirleticiler borudaki ölü bir noktadan yeni arıtma sistemine geri dönebilir ve kokuya veya başka sorunlara neden olabilir. Bir su arıtma sistemi kurduktan sonra, “sıfır noktasından” başladığınızdan emin olmak için her zaman kuyuyu ve sıhhi tesisat sistemini klorlamalısınız. Tüm sistem klorlandığında ve yeni sistem düzgün çalıştığında, bakteriler geri gelmemelidir. Durum ne olursa olsun, özellikle bilinen bir bakteri sorunu varsa, kuyu yılda bir kez klorlanmalıdır. Bilinen bakterilerin olduğu durumlarda ultraviyole ışığı veya ozon gibi tesisat sistemine ulaşmasını engelleyecek bir arıtma işlemi yapılmalıdır. Kuyu klorlama kitini buradan temin edebilirsiniz;

Basınçlı Tank

Çoğu kuyu sistemi, hacim ve balast için bir basınç tankı kullanır. Bu basınçlı tank, çoğu su arıtma sisteminden önce olduğu için içinde kirletici maddeler birikebilir. Birikmenin su arıtma sistemine gitmemesini sağlamak için bu tank üç ayda bir yıkanmalıdır. Çoğu basınç tankında, tank tee manifoldunda bir yıkama valfi bulunur.

Bu vanaya bir bahçe hortumu takılabilir ve bir gidere akabilir. Çeyrekte bir bu valfi açacak ve su berraklaşana kadar basınç tankını yıkayacaksınız. Bu, tüm sistemin yanı sıra basınç tankının korunmasına yardımcı olacaktır.

Sediment Filtreleri

Sediment filtreleri “gerektiğinde” değiştirilmelidir. Bazen su akışındaki tortu seviyeleri frekansı belirleyecektir. Tipik olarak tüm tortu filtreleri yılda bir kez değiştirilmeli veya yılda bir kez temizlenmelidir. Gösterge faktörü, evdeki bir basınç veya akış kaybı olacaktır.

Tipik olarak, bu basıncı izlemek için tortu filtrelerinden önce ve sonra basınç ölçerler kurarız. Çoğu filtre, yeni olduklarında (3-7 PSI) hafif bir basınç düşüşüne neden olur, ancak tıkanmaya başladıklarında basınç düşüşü artar. Basınç düşüşü (giriş ve çıkış basınç okumalarından fark) 12 PSI’ye ulaştığında filtre değiştirilmelidir. Bakterileriniz varsa veya ek bir güvenlik hissi istiyorsanız, sisteminize bir anti-mikrobiyal tortu filtresi ekleyebilirsiniz. Bu filtrelere duyulan ihtiyaç, gerçekten kirletici maddelere ve arıtma ekipmanına dayanmaktadır.

Kimyasal Enjeksiyon Noktaları

Tedavi için kimyasallar enjekte edilirken, enjekte edilen kimyasala bağlı olarak enjeksiyon noktasında birikme veya kristaller olabilir. Bu en çok klor enjeksiyonunda görülür. Enjektörün tıkanmaması için enjektör her çeyrekte bir çıkarılmalı ve temizlenmelidir. Enjektör tıkanırsa bir sızıntı meydana gelebilir, ancak daha da önemlisi kimyasal su akışına enjekte edilmeyecektir. Bu aynı zamanda soda külü enjeksiyonlarında da yaygındır.

Kimyasal Depolama Tankları

Kimyasal depolama tankları tipik olarak fazla bakım gerektirmez. Bu gerçekten depolanan kimyasala bağlıdır. Soda Külü, çözeltide kalmasını sağlamak için periyodik karıştırma gerektirebilir.

Diğer bir endişe, depolanan kimyasalın zamanında kullanılmadığı takdirde konsantrasyonunu kaybedebileceğidir. Kimyasal kullanım trendi olduktan sonra 6-8 ayda kullanabileceğinizden fazla kimyasal depolamamalısınız. Mukavemetini kaybeden kimyasal, suyu etkili bir şekilde arıtmayabilir. Kimyasalı her zaman zamanında kullanmaya çalışın.

UV Işıkları

Ultraviyole ışık bakterileri yok etmek için harika çalışır ancak UV’ nin düzgün çalışmaya devam etmesi için bakım çok önemlidir. UV, suyun içinden geçen yoğun ışık prensibiyle çalışır. Ampuller genellikle yaklaşık 9000 saat (1 yıl) sürer ve yoğunluk azalır ve artık bakterileri etkili bir şekilde yok etmezler. Ancak ampulü değiştirmek yeterli olmayabilir. Çoğu UV sisteminde, suyu UV ampulünden izole eden bir kuvars (cam test tüpü) kovanı bulunur.

Bu cam bir kirletici ile kaplanırsa, onu su akışına ulaştıran ışığı azaltabilir. Olası lekelenmelerin (demir, sertlik, manganez, tanenler) olduğu uygulamalarda, bu kuvars manşonların ışığı kısıtlamadan geçirebilmeleri için çıkarılıp alkol ile temizlenmesi tavsiye edilir. Onları kontrol etmek için bize bir el feneri verebilirsiniz, ancak ne olursa olsun onları çıkarmak ve temizlemek daha iyidir. Ayrıca önemli bir ipucu, cildinizdeki yağları yüzeylerden uzak tutmak için kuvars manşona ve ampule dokunarak lastik eldiven kullanmanızdır. Yağlar özellikle ampulde sorunlara neden olabilir.

Su Isıtıcıları

Bir su ısıtıcısı (deposuz olmadığı sürece) kirleticileri ve birikintileri depolayabilir ve uygulamaya bağlı olarak her 4-12 ayda bir yıkanmalıdır. Bu tankta birikmek kokulara ve diğer sorunlara neden olabilir. Tipik olarak çoğu su ısıtıcısında bir bahçe hortumunu kabul edecek bir yıkama vanası vardır. Su ısıtıcısını temiz su akana kadar yıkayın.

Su arıtma sistemi

Su arıtma sistemi bakımı, satın aldığınız sistemin türüne bağlı olacaktır. Bir ABD Su Sistemleri temsilcisi, su arıtma ekipmanı için bir bakım planı konusunda size yardımcı olabilir, ancak yukarıda belirtilen maddeler herkesin uygulaması gereken bir şeydir.

Su Testi

Su arıtma ekipmanının düzgün çalıştığından emin olmak için yıllık testlerin yapılması tavsiye edilir. pH seviyeleri ve bakteriler yıllık olarak kontrol edilmelidir. Bunlar zamana duyarlı testlerdir ve yerel olarak yapılmalıdır. Bunlar her kuyu suyu uygulamasında yılda bir kez yapılmalıdır. Bugün bakteriniz olmasa bile, gelecek yıl olabilir.

Ayrıca çevrenize de dikkat edin. Yakınınızda şu anda ekilen çok sayıda tarlanız varsa, sudaki nitratları periyodik olarak kontrol etmek isteyebilirsiniz. Yakınlarda bir hayvan çiftliği varsa bakteri testi yapıyor olmalısınız. Büyük bir inşaat yapılmışsa, yeraltı suyu ve yüzey suyuyla ilgili bir sorun olabilir. Bölgenizdeki değişikliklere dikkat edin.

Umarım bu ipuçları sizlere yardımcı olur. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, info@rosuaritma.com mail adresinden veya 444 18 22 telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.