Musluk Suyunun Sağlığımıza Zarar Verecek 8 Yolu

Musluk suyu birçok yönden sağlığımız için  zararlıdır. Tespit edilmeyen pek çok kirlilik, su boru hatlarında oluşuyor. Musluklar vb. diğer ekipmanlar musluk suyuna zarar verirler. Ayrıca sağlığınıza zarar verebilecek kötü kimyasallara maruz kalırlar. Su filtreleme sistemi suyun temizlenmesine yardımcı olur, ancak musluk suyuna ise güvenemezsiniz. Klor; suyu temizlemek için aşırı kullanılır, patojenleri ve mikropları öldürür. Ancak organik bileşiklerle birleştiğinde klor, sonuçta zararlı yan ürünler oluşturabilir. THM’ler (trihalometanlar), kanser riski ve böbrek sorunları ile bağlantılı bir yan ürün olarak oluşan kimyasal bir gruptur. Daha düşük bir klor seviyesi, tüketiciyi mide bulantısına, ishale ve kramplara neden olan bir parazit olan giardia’ya maruz bırakabilir. Musluk suyunun sağlığınıza zarar vermesinin 8 yolu:

1) Metal Zehirlenmesi

Yerin içindeki suya kolayca sızabilen ağır metaller toprakta bulunur. Bu metaller çok miktarda tüketilirse büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Musluk suyunda yaygın olarak bulunan metal kalıntıları arasında arsenik, kadmiyum, demir, kurşun, bakır, cıva ve Çinko bulunur.

Normalde sert su, bu metallerden eser miktarda büyük miktarda içerir. Musluk suyu, metal zehirlenmesine neden olan, sinir hasarına, hafıza kaybına, ishale ve hatta metal alımına bağlı olarak kas kramplarına neden olan metallerle kirlenebilir.

Ağır metal zehirlenmesi nedir? Ağır metal detoksu nasıl yapılır?

2) Endüstriyel Atık Kirliliği

Kimyasal rafinerilerin, endüstrilerin yakınında yaşayan insanlar. Veya bölgenin suyunu kirletebilecek ve bir ülkenin geri kalan bölümlerine verilen tedariki etkileyebilecek diğer bitkiler. Bertaraf şirketleri, madencilik veya üretim tesisleri, atık ürünlerini okyanuslara atarak onlarca yıldan beri suyu kirletiyor. Bu da yeraltı sularının kirlenmesine neden olur. Su kaynağına sızan en kötü şey, sağlığınıza zarar vermenin yolu olan kurşun ve arsenik içerir. Musluk suyunu direkt filtrasyon ile tüketmek ciddi bir sağlık sorunu yaşamanıza neden olur.

3) Davranış Değişikliğine Neden Olan Kurşun

Eski boru yapıları ve bağlantıların sızma ve suyu kolayca kirletme şansı daha yüksektir. Günlük hayatımızda farklı amaçlarla kullandığımız. Korozyona uğrayan derzlerden veya borulardan gelen kurşun suya kolayca karışabilir. Az miktarda kurşun çok fazla etki etmez ancak sürekli maruz kalmak özellikle çocuklarda semptomlara neden olabilir. Düşük IQ, yavaş öğrenme sorunları veya büyümeyi içerir.

4) Lejyoner Hastalığı

Lejyoner hastalığı, akciğer iltihabına, kas ağrısına ve nefes darlığına, titremeye ve hatta baş ağrısına neden olan zatürrenin daha kötü bir şeklidir. Ayrıca ateş, göğüs ağrısı ve diğer semptomlar da gözlenebilir. Hastalığa, su filtrelerinde, buz makinelerinde, duş başlıklarında veya su ısıtıcılarında bulunan aerosol haline getirilmiş suda bulunan Legionella adlı bir bakterinin maruz kalması neden olur. Lejyoner hastalığı, akciğer iltihabına, kas ağrısına ve nefes darlığına, titremeye ve hatta baş ağrısına neden olan zatürrenin daha kötü bir şeklidir. Ayrıca ateş, göğüs ağrısı ve diğer semptomlar da gözlenebilir. Hastalığa bakterilerin maruz kalması neden olur. Lejyonella adı verilen, aerosol haline getirilmiş suda bulunur. Su filtrelerinde, buz makinelerinde, duş başlıklarında veya su ısıtıcılarında bulunur.

Legionnaire's Disease | Halton Housing

5) Sinir Bozukluğuna Neden Olan Florür

Florür sağlıklı dişler için faydalıdır. Diş çürümesini önlemek için halka açık su kaynaklarına eklenebilir. Ancak araştırmacıların yakın tarihli çalışmasına göre, florür içeren su, bağışıklık, nöronlar ve gastrointestinal hasarlarla ilgilidir.

6) Mavi Bebek Sendromu

Mavi bebek sendromu veya Methemoglobinemi, bebeklerde kanlarında gerektiği kadar oksijen almadıklarında ortaya çıkan bir sendromdur. Nitrata aşırı maruz kalındığında, kanda oksijen taşımaktan sorumlu olan hemoglobin, methemoglobine dönüşerek oksijenin taşınmasını engeller. Yetişkinler, methemoglobini tekrar hemoglobine dönüştüren daha iyi bir enzim mekanizmasına sahiptir. Ancak bebekler zamanında tedavi edilmezse tehlikeli senaryolara yol açan bu tür enzimleri üretemezler. Nitrata erişim maruziyeti, kalıcı beyin hasarına ve hatta çocuğun ölümüne neden olabilir.

Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi…

7) Radyoaktif Maddeler

Sondaj, madencilik veya dünyanın yüzeyindeki diğer yapılar ve bozulmalar, uranyum, radon ve radyum gibi doğada radyoaktif olan maddeleri serbest bırakabilir. Bu elementler yeraltı suyuna kolayca karışabilir ve içinden sızarak boru hattınıza bir yol açabilir. Bu elementlerin bolca bulunduğu ve diğerlerinin nadir formlarda olduğu farklı alanlar vardır. Su şirketleri, suyu bu tür unsurlardan temizlemekle yükümlüdür, ancak musluk suyunuzu kendinize ait bir su filtre sistemi ile temizlemeniz gerekir.

Radioactive substance spilled on the floor from a fallen barrel. flat  vector illustration 2096137 Vector Art at Vecteezy

8) Bakırın Bolluğu

Bakır, çevremizde bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Düşük miktarda bakır, insan vücudunun düzgün çalışması için iyidir. Ancak aşırı bakır seviyesi, gözlerde, burunda veya ağızda tahriş, ishal, mide bulantısı ve hatta mide krampları gibi bazı ciddi sorunları ve yan etkileri tetikleyebilir.