Musluk Suyu Hakkındaki Gerçek

İnsan vücudunun ağırlıkça %70 su olduğu düşünülürse, mümkün olan en saf suyu içmemiz mantıklı olacağına inanıyoruz. Su, uygun şekilde filtrelenmediğinde hastalığa neden olabilir ve bu da bizi daha temiz ve daha güvenli su arayışına itti. Ülkemizde musluk suyu dünyadaki en temiz sulardan biri olmasına rağmen, hala farkında olunması gereken tehlikeler var. Su kaynaklarının yüzeyinde bulunan Cryptosporidium gibi mikroskobik organizmalar ve parazitler vücudun bağışıklık sistemine saldırabilir.

İçme suyunuzdaki klorun vücudunuzun mesane ve rektum kanserine, cilt alerjilerine, astıma ve sinüzite duyarlılığını artırabileceğini biliyor muydunuz? Bu korkunç bir şey! Birçok kişi belediye suyunun temiz ve içmek için güvenli olduğuna inanıyor, ancak iki kez düşünmenizi sağlayacak birkaç çalışma var. suyumuzun döküntülere, cilt yanıklarına ve aşınmış diş minesine katkıda bulunduğunu ve genellikle arsenik, kurşun, baryum ve diğer toksik kimyasallar içerdiğini tespit eden bir araştırma yaptı. EPA’dan elde edilen veriler, son on yılda incelenen her beş okuldan birinin Güvenli İçme Suyu Yasasını ihlal ettiğini ortaya koydu.

Ters ozmoz su filtre sistemleri, çözünmüş mineraller, bakteriler, kirlilikler ve zararlı klor gibi çevresel kirleticileri uzaklaştıran su için bir arıtma işlemidir. Bu işlem sayesinde su sadece daha saf olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir tada sahiptir. Peki ters ozmoz nasıl çalışır? Adından da anlaşılacağı gibi, ters ozmoz, ozmozun tersidir. Osmoz, daha zayıf bir tuzlu su çözeltisinin güçlü bir tuzlu çözeltiye geçme eğiliminde olduğu, doğada doğal olarak meydana gelen bir olgudur. Buna bir örnek, bir bitki kökünün topraktan suyu emmesidir. Daha zayıf tuzlu su çözeltisi, bazı moleküllerin veya atomların geçmesine izin veren, ancak diğerlerinin geçmesine izin vermeyen bir zar olan yarı geçirgen bir zar yoluyla daha güçlü tuzlu çözeltiye doğru hareket eder. Yarı geçirgen bir zar olarak havanın süzülmesine izin veren, ancak ekrandaki deliklerden daha büyük olmayan bir sineklikli kapı hayal edin.

Ozmoz doğal olarak meydana gelirken, ters ozmoz, suyu yarı geçirgen zardan itmek için doğal olarak oluşan ozmotik basınçtan daha güçlü olan daha tuzlu çözeltiye uygulanan enerji ve basınca ihtiyaç duyar. Bu, su moleküllerinin tuzların, bakterilerin veya diğer kirleticilerin çoğundan geçmesine izin vermez. Suyu ters ozmoz kullanarak filtrelemek için konut uygulamalarında hat basıncını kullanabiliriz veya suyu içeri itmek için yüksek basınçlı bir pompa kullanabilir, tüm kötüleri filtreleyebilir ve size filtrelenmiş, lezzetli içme suyu bırakabiliriz. Ters ozmoz sadece evlerde değil, çevrenizdeki yiyecek ve içecek endüstrisi, imalat ve ilaç endüstrisi gibi birçok yaygın işletmede kullanılmaktadır.

Ortak ev çeşnileri, ters ozmoz kullanılarak bile yapılır. Örneğin, akçaağaç şurubunun ters ozmoz kullanılarak damıtıldığını biliyor muydunuz? İçtiğiniz kirli su miktarını önemli ölçüde azaltmak istiyorsanız, ters ozmoz ünitesine yatırım yapmanın yolu budur. Hiç kimse arsenik, klor, toksinler, mikroplar veya enkaz içmek istemez. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı için geçiş yapın.