İrlanda’da Su Ücretleri İadesi Nasıl Yapılır?

İrlanda, dünyanın en büyük 20. adasıdır. Ama etrafı sularla çevrili olsa bile İrlandalıların şimdi bunun bedelini ödemesi garip değil mi? Dünyanın her yerinde yaşayan insanlar, belirli şehirlerin ve ülkelerin hükümetlerinin koyduğu bazı kurallarla kısıtlanıyor. Su, tüm dünyadaki en önemli maddedir. Sadece yaşam için değil, dünya ekonomisinde de hayati bir rol oynamaktadır. Su ile elde edilen ve sürdürülen ekonomi artık Mavi Ekonomi olarak biliniyor. Dünyanın tüm okyanusları birbirine akar ve birlikte, su sağlamak için tüm kıtaların etrafında dönen dünyanın en büyük bölümünü oluştururlar.

Su Ücretleri:

İrlandalı hanelere su temini sonsuza kadar ücretsizdi. Daha sonra İrlanda hükümeti yasalarında değişiklikler yaptı ve kurallar ve sınırlar buna göre belirlendi. Fazla su kullanan haneler, harç ve fatura ödemekten sorumlu tutuldu. Su ücretlerinden mülkü işgal edenler veya kiracılar sorumlu tutulur.

İrlanda Su Ücretleri İadeleri:

İrlanda su tedarikinin ilgili makamları, su ücretlerinin %95’ine kadar çekle geri ödenmesini sağlamıştır. Yetkililer, Kasım ayı sonlarında yurt içi geri ödeme çekleri düzenlemeye başladı. Henüz çeklerini almamış olanlar yakında bununla ilgili bir güncelleme alacaklar.

Su Ücreti İadesini Kim Alacak?

Faturayı gerçekten alan ve hesapta isimleri yazan kişiler sadece geri ödeme alırlar. Başka hiçbir kişiye herhangi bir su ücreti iadesi yapılmayacaktır.

Geri Ödeme Nasıl Yapılacak?

Su sorunlarıyla ilgilenen ve şehrin tüm su kaynağını kontrol eden yetkililer, verilen su ücretlerini iade edecek. Su bedelleri sorumlulara çek düzenlenerek iade edilecektir. Çekler, Irish Water’dan gelen kişilerin belirtilen veya kayıtlı adreslerine gönderilecektir.

Neden Çek?

Çekler, bir yerden başka bir yere para transfer etmenin en güvenli yoludur. İlgili makamlar, ücretleri müşterilerine güvenli ve verimli bir şekilde iade etmek istemektedir. Çekler güvenlidir ve kolayca ve belirtilen zaman çerçevesinde verilebilir. Başkanlar, çek vererek, geri ödemelerin doğru kişiye gitmesini de sağlayabilir.

Çekler Hakkında Bazı Bilgiler:

Geri ödeme çeklerinin doğrudan belirtilen banka hesabına yatırılması önemlidir. Hesap temizlendikten sonra, hesap sahibi fonlara erişebilir.

Kiracıların Dikkatine!

Geri ödemeler yalnızca hesap sahibine ödenecek şekilde yapılır. Kiracılar faturalarını ev sahiplerine veya ev sahibinizin adına ödemişlerse, çek otomatik olarak ev sahibinizin adına düzenlenecektir. Bu durumda kiracı, İrlanda Su Fonu ile ilgili olarak ev sahibiyle iletişime geçmek zorunda kalacaktır.

Tam Tutar İadesi:

Müşterilerin çoğu geri ödemelerle ilgili bir soru soruyor. İki ana soru, müşterilerin ne kadar alacakları ve ne zaman alacaklarıdır. Yetkililer, ev müşterilerinin %100 geri ödeme alacağını ve kısa süre içinde web siteleri aracılığıyla geri ödeme alma tarihlerini öğreneceklerini açıkça belirtti. Müşteriler ayrıca aşağıdaki bilgileri çevrimiçi olarak kontrol edebilecekler.

Ayrıntılar Nasıl Güncellenir?

Adres veya diğer bilgiler değiştiyse, derhal İrlanda Su Kurumu yetkilileri ve yetkilileriyle iletişime geçmeli ve onlar size önceden kaydedilmiş bilgilerle ilgili çeki düzenlemeden önce onları bilgilendirmelisiniz. Doğru kişiyi sağlamak ve müşterinin hesabını korumak için size bazı güvenlik soruları sorabilirler.

İrlandalıların Para İadesi Almak İçin Ne Yapmaları Gerekiyor?

İrlandalılar aslında belirli bir şey yapmak zorunda değiller. İrlanda vatandaşları, geri ödeme almak için İrlanda Su Temini ile iletişime geçmek veya başvurmak zorunda değildir. İrlanda’da yaşayan insanlar, yalnızca ayrıntılar veya adres değiştiyse İrlanda Su Temini ile iletişime geçmelidir.

Otomatik Ödeme Yoluyla Ödeme Yapan Kişilere:

İnsanların maaşlarını ödediği gibi devletin herkese ödeme yapması kolay olmayacak. Irish Water parayı iade etmek için bir yol izleyecektir. Para çek ile iade edilecek ve çekler kayıtlı adreslere gönderilecektir.

Sadece İlk Birkaç Faturayı Ödeyen Kişilere:

Sadece birkaç fatura ödeyen tüm insanlar, ödedikleri miktar neyse onu alacaklar. Ücret olarak ödedikleri tutarın %100’ünü geri alacaklardır.

Su Koruma Hibesi:

Hiç kimse Su Koruma Hibesi için ödeme yapmak zorunda kalmayacak.

Su Altyapısı Bakım ve Geliştirme:

İrlanda halkı, her zaman yaptıkları gibi, su altyapısının bakımı ve geliştirilmesi için ödeme yapacak. Irish Water, parayı mümkün olan en kısa sürede iade etmek için aylardır arka planda çok şey yapıyor. Önceliği, ücretini ödeyen hanelere parayı iade etmektir.