Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Su, vücut ağırlığımızın yaklaşık üçte ikisini oluşturan ve vücudumuzdaki atık ürünleri ve besinleri taşıyan yaşam kaynağımızdır. Kayganlaştırıcı görevi gören, eklemlerimizdeki şokları emer, vücut ısımızı düzenler ve vücudunuzda meydana gelen kimyasal reaksiyonlara güçlü bir şekilde katkıda bulunan maddedir. Bu, suyun hayatımızdaki önemini ve gerekliliğini anlatmaktadır. 3 gün boyunca susuz yaşayamayız. Herkesin vücudunun ihtiyaçları farklı olduğundan, bu sadece bir kişinin hayatta kalması için çok önemli olan su miktarına bağlıdır.

Allah’ın bize bahşettiği sayısız nimeti görmezden gelemeyiz. Su asla hafife almamamız gereken bir maddedir. Devam etmemizi sağlayan, yaşam tarzımızda iyi ve sağlıklı bir dengeyi koruyan kimyasal tepkimedir. Dehidrasyondan kaçınmaya çalışmalı ve mümkün olduğunca çok su içmeliyiz. Çünkü; idrara çıkma, terleme ve nefes alma yoluyla suyu dışarı atarız. Her gün yeterince su içtiğimizden emin olmak için, size yardımcı olacaksa bir çizelge oluşturabiliriz. Telefonunuzda hatırlatıcı alarmlar tutabilir veya bunu bir alışkanlık haline getirmeyi deneyebiliriz. Bunu yaptığımızda, çok çabuk susadığımızı hissederek ve daha fazla suya ihtiyaç oluşacaktır.  Çünkü; bu her zamanki rutinimiz olacaktır.

Bu hayatta hiçbir şey mükemmel olamaz, ancak hayatın tüm yönleri için denge gereklidir. Yeterince su içmezseniz, vücut suyunun %1-2’sini kaybederek ve oluşan semptomlarını kolayca hissedeceksiniz. Bu yüzde, sıvılarınızı olması gereken yere kadar doldurana kadar düşmeye devam eder. Bazı durumlarda (vücudunuzun ihtiyaçlarına bağlı olarak) dehidrasyon ölüme de yol açabilir. Vücudunuz sağlıklıysa, beyniniz susuz kaldığınızı anında algılar ve su içmeye devam etmeniz için susuzluk başlatır. Ayrıca su; vücudunuzda böbreklerin idrarı konsantre etmesi ve su depolaması gerektiğini gösteren bir hormon salgılar. Su içmek vücudunuzdaki toksinleri temizler ve sindirim sürecini kolaylaştırır. Bazen, özellikle hava sıcakken ve normalden daha fazla egzersiz yapıyorsanız, ne kadar su içmeniz gerektiğini anlamak zor olabilir. Çok az içmek sağlık hastalıklarına yol açabilecek tek sorun değildir. Çok fazla içerseniz bu da sağlığınız için risk oluşturabilir.

Vücudunuzun ne kadar suya ihtiyacı var?

Normalde su döngüsü şöyle işler: susarsın, su içersin, tuvalete koşarsın ve tekrar edersin. Vücudunuz susuzluğa bu şekilde tepki verir. Bir rapor, erkeklerin en az 2 litre, kadınların ise 1,6 litre veya 8-10 bardak su içmesi gerektiğini öne sürdü. Erkekler için bu günlük ihtiyaç neredeyse 3 ½ pint’e eşittir. Kadınlar hakkında konuştuğumuzda 1,6 litre neredeyse 3 pint’e eşittir.

Hikâye burada bitmiyor. Ne içtiğiniz büyük ölçüde hangi aktivitelere katıldığınıza, havanın nasıl olduğuna, vücudunuzun susuzluğa ne kadar çabuk tepki verdiğine, sağlığınız nedir, kilonuz ve bedeniniz nedir bu döngüye bağlıdır. Bu faktörler, ne kadar su olduğuna karar vermede önemli bir rol oynar. sizin için iyi ve kendinizi sağlıklı ve aktif tutmak için doğru miktarda su içmelisiniz. Size çok yardımcı olacak bir şey, suyu azar azar ve birkaç moladan sonra içmektir, böylece susuz kalırsınız, susuzluk hissetmezsiniz, vücudunuz dengelenir ve sağlıklı kalırsınız. Yedikleriniz ve içtikleriniz vücudunuzu büyük ölçüde etkiler. Alkolün susuzluğunuzu gidermek için iyi bir çözüm olduğunu düşünebilirsiniz, ancak değil. Bu, daha sık idrara çıkmanız gerekeceği ve sonuçta dehidrasyona yol açacağı anlamına gelir. Bugünden itibaren daha fazla su içmeyi deneyebilir ve görebilirsiniz.