kid wash her mouth or gargle after brush her own teeth in the sink

FLUORÜR ZARARLI MI FAYDALI MI?

70 yılı aşkın bilimsel araştırma, topluluk suyunda optimal düzeyde florür bulunmasının hem çocuklarda hem de yetişkinlerde diş çürümelerini en az %25 oranında önlemede güvenli ve etkili olduğunu tutarlı bir şekilde göstermiştir. Amerikalılar, evde, işte veya okulda olsunlar, sadece su içerek florürün boşluk korumasından yararlanabilirler. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, topluluk suyunun florlanmasını 20. yüzyılın 10 büyük halk sağlığı başarısından biri olarak adlandırdı.

Fluorür

Çevremizdeki en tehlikeli sağlık tehditlerinden biridir ve yaygın kullanımı, kaçınılmasını zorlaştırmaktadır. Bu web sitesinde, suyun florlanmasıyla ilgili sağlık sorunlarını düzenli olarak tartışıyoruz ve su kaynağımızda florür yaygınlığının hafife alınacak bir şey olmadığına inanıyoruz. Neyse ki, sağlık ve bilim alanlarındaki pek çok kişi değişim için çalışıyor ve bu kişilerin çoğu endişelerini yeni Fluoride: Poison On Tap adlı belgeselde dile getirdiler.

Fluorür Maruz Kalmanın Ciddi Sağlık Sonuçları Olabilir

Birçok insan, diş sağlığı için florürün gerekli olduğu konusunda yanlış bir şekilde ikna olmuştur. Gerçekte, florür son derece zehirlidir ve florür yutulması Zehir Kontrolü çağrılarının en yaygın nedenlerinden biridir. Florüre maruz kalmanın sağlık sonuçları, su veya başka türlü, korkunç olabilir…

 • Florür, travmatik bir beyin hasarından kaynaklanan hasara eşdeğer hasara neden olabilecek bir nörotoksindir; Yüksek oranda florürlü bölgelerde yaşayan çocukların, düşük IQ geliştirme şansları, olmayanlara göre beş kat daha fazladır.
 • Florür epifiz bezini kalsifiye eder.
 • Florür, tiroidi etkileyebilir ve iyotu emme yeteneğidir.
 • Florür tüketimi, zayıf kemiklerle sonuçlanan bir durum olan iskelet florozuna neden olabilir.
 • Araştırmalar, florür maruziyetinin kızlarda erken ergenliğe neden olabileceğini göstermiştir.
 • Daha yüksek florür seviyeleri, hem erkeklerde hem de kadınlarda daha düşük doğurganlık oranlarına karşılık gelir.
 • Suda yüksek florür seviyesi bulunan bölgelerde kronik böbrek hastalığı oranı daha yüksek olma eğilimindedir.
 • Araştırmalar, florürün kardiyovasküler inflamasyona ve ateroskleroza neden olduğunu öne sürüyor.
 • Florür Eylem Ağı, Mayıs 2013 itibariyle, 43 çalışmanın florürün insan zekası üzerindeki etkisini incelediğini bildirmektedir.
 • Creative

  Harvard Halk Sağlığı Okulu’nun araştırmasına göre, florür DEHB ve diğer zihinsel sorunlarda rol oynayabilir.
  İşte florürün tehlikeleri hakkında başka bir kısa bakış açısı: Dr. Group’un dediği gibi, Çin, Avusturya da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde zorunlu florlama yasaklandı, Belçika, Finlandiya, Almanya, Danimarka, Norveç, İsveç, Hollanda, Macaristan ve Japonya. Amerika’nın çoğu geride kalsa da, bazı Amerikan toplulukları bunun daha sağlıklı bir seçim olduğunu anlıyor ve su florlanmasını reddediyor. Bunlar, suda florlanmaya şiddetle karşı çıkan birkaç yüz, büyük olasılıkla binlerce kaynaktır. Bu, her iki tarafın da pozisyonları konusunda tutkulu olduğu bir konudur. İki taraf da diğerine çeyreklik vermeyecek. Florür hakkında kendi kararınızı vermeniz gerekecek – lehte mi, aleyhte mi? Sadece Google “İçme suyundaki florürün tehlikeleri” ve kendi kararınızı verin – sizin yerinize başka birinin karar vermesine izin vermeyin. Bu senin seçimin. Florürü bırakmak istiyorsan, tamam!