Deniz Suyu Neden Tuzludur?

Su, Allah’ın bize verdiği en büyük nimetlerinden biridir. Hayatta kalmak için suya ihtiyacımız var.. Suyu israf etmemeye özen göstermeli ve evinde su olmayanlara yardım etmeliyiz. Çünkü sadece evlerinde yeteri kadar su bulunan insanlar, bir gün bile su kesintisi yapılsa, susuz nasıl yaşayacaklarını bilemezler.

Su, su yüzeyinin yaklaşık üçte ikisini oluşturur ve bunun dışında %97’si tuzlu deniz suyudur. Gezegenimizin sadece %3’ü tazeyken, %2’si kapana kısılmış, yani katılarda, buzullarda ve buzullarda donmuş durumda. Bu, göllerde, akarsularda ve nehirlerde yalnızca %1 taze, sıvı suya sahip olduğumuz anlamına gelir. Bu tatlı su, deniz suyunun neden tuzlu olduğunu anlamamızda büyük rol oynuyor.

Denizde bulunan tuz, öncelikle karadan suya yağmurun bir sonucu olarak mineral iyonlarından kaynaklanır. Yağmur suyu havada bulunan karbondioksite dönüşür. Bu karbondioksit suyu asidik hale getirir. Yağmur yağdığında, kayalar sertleşir ve akan su ile geçirilen iyonlara ayrılan mineral tuzları serbest bırakır. Bu iyonlar bir şekilde okyanusa ulaşır. Sodyum ve klorür, günlük yemek pişirmede kullandığımız farklı bir tuz türünün en önemli unsurlarıdır. Bu, deniz suyunda bulunan iyonların yaklaşık %90’ını oluşturur. Ayrıca deniz suyunun ağırlığının yaklaşık %3,5’i çözünmüş tuzlardan kaynaklanmaktadır. Bu mineral iyonlarından bazıları deniz bitkileri ve hayvanları tarafından tüketilir. Bu şekilde bu iyonlar sudan uzaklaştırılır. Yıllar boyunca konsantrasyonda kalan mineraller. Su altında bulunan hidrotermal menfezler ve volkanlar, deniz tabanında tuz salıyor ve okyanusta tuzları bu şekilde buluyoruz.

Sudaki izole edilmiş cisimler, buharlaşma yoluyla hipersalin veya ekstra tuzlu hale gelebilir. Böyle bir örnek Ölü Deniz’dir. Sudaki yüksek miktarda tuz, suyun yoğunluğunu arttırır. Bu yüzden insanlar okyanusta yüzmek yerine o denizde kolayca yüzebilirler.

Dünya Yüzeyinin Altından Gelen Tuz

Çözünmüş tuzları bulabileceğiniz tek kaynağın yüzeysel akış suları ve nehirler olduğunu düşünebilirsiniz. Bu gerçekten doğru değil. Son zamanlarda, minerallerin okyanuslarda çözülmesinde önemli bir rol oynayan okyanus sırtlarının tepesinde hidrotermal menfezler keşfedildi. Ayrıca bu menfezler okyanus tabanında bir çıkış alanı görevi görür. Buradan okyanus kabuğunda bulunan kayalara sızan deniz suyu daha sıcak hale gelir ve bu okyanus kabuğundaki mineralleri çözer. Deniz suyu daha sonra okyanusa geri akar.Sıcak su aktığında çözünmüş mineraller de gelir. Sonuç olarak, bu okyanusların mutlak hacminin yaklaşık 10 yüz yıl içinde okyanusun kabuğundan geçebileceğini gösteren bu menfezlerden toplam hidrotermal akışkanlar akar. Bu nedenle, bu prosedür tuzluluk üzerinde çok önemli bir etki bırakmaktadır. Daha sonra, okyanus bazalt ve deniz suyu arasındaki reaksiyonlar iki yönlüdür, ancak belirli miktarda çözünmüş tuzlar kaya ile oksitlenir ve böylece deniz suyundan uzaklaştırılır. Tuzların okyanuslara girdiği bir başka süreç, su altında yanardağlar patladığında denizaltı volkanizması olarak bilinir. Bunun daha önce tartıştığımız süreç gibi olduğu yerde, burada deniz suyu sıcak kaya ile reaksiyona girer ve bu da belirli mineral bileşenlerini çözerek okyanus suyunu tuzlu hale getirir.

Sonuç

Bu tuzlu suyun çok tuzlu olduğunu ve evde içmek veya yemek pişirmek için kullanamayacağımızı düşünüyorsanız, bu suyun kullanışlı olduğu birçok başka kullanım alanı vardır. Deniz suyu tuzlu olduğu için kullanımları sınırlıdır ancak yine de çok faydalıdır. Tuzlu su, termoelektrik santrallerin soğutulması için kullanılabilir. Tuzlu suyun bir başka kullanımı da insanların onu endüstriyel ve madencilik amaçlı kullanmasıdır. Bazı insanlar ilk başta tuzlu suyun faydasız olduğunu düşünebilir ve onu bir nimet olarak kabul etmeyebilir, ancak gerçekte, onun derin kullanımları günlük yaşamınızda en büyük destektir ve size belirli ama etkili şekillerde yardımcı olabilir. Tuzlu suda bulunan mineraller oldukça faydalıdır ve cilt enfeksiyonlarına, akneye neden olan bakterilere karşı mücadelede yardımcı olur ve ayrıca insan vücudunda iyileşme sürecini hızlandırır. Bu tuzda bulunan kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi bazı minerallerin tümü cildiniz için harika minerallerdir ve cildinizin temizlenmesine yardımcı olur. Hayatın size sunduğu her şeyden her zaman en iyi şekilde yararlanabilir ve hayatınızı daha kolay ve daha iyi hale getirebilirsiniz.