Damıtılmış Su Nereden Alınır?

Damıtılmış su istiyor musunuz ve evden dışarı çıkamıyor musunuz? Sorun değil, durumunuz düşündüğünüz kadar kötü görünmüyor. Damıtılmış su istiyorsanız, evinizde birkaç temel pişirme kabı ile kolayca yapabilirsiniz. Ama önce damıtılmış suyun ne olduğunu öğrenelim. Arıtılmış suyun daha gelişmiş hali diyebiliriz. Ancak arıtılmış su nispeten pahalıdır ve evde yapılması biraz zordur. Ancak, evde damıtılmış suyu kolayca yapabilirsiniz ve bu da daha ucuzdur. Başka neye ihtiyacın var, değil mi? Arıtılmış su, tüm sınıflandırma gereksinimlerini karşılar. 10ppm’de, kirleticiler olarak da bilinen milyonlarca çözünmüş katı vardır. Arıtılmış suyun aksine, damıtılmış su yapma işlemi herkes için basit ve kullanışlıdır. Tek yapmanız gereken musluk suyunu buharlaşana kadar ısıtmak. Bu buhar tekrar suya yoğunlaştığında, mineral kalıntısı geride kalacaktır. Sonuç olarak, damıtılmış su olarak bilinen yoğunlaştırılmış sıvı oluşacaktır.
Şimdi, damıtılmış suyun iyi olmadığını düşünüyorsanız, o zaman evet, öyle. Ancak içme alışkanlığınız olmadığı için tadını beğenmeyebilirsiniz. Tadı, şişelenmiş ve musluk sularının sahip olduğu tada sahip değildir ve daha düzdür. Şirketler damıtılmış su da üretiyor. Suyu kaynatırlar ve daha sonra depolanan buharı doğrudan sıvıya yoğunlaştırırlar. İşlem, sudaki tüm minerallerden ve safsızlıklardan kolayca kurtulur. Bazı insanlar, eğer damıtılmış su içerseniz, vücudunuzun detoksifiye olacağını ve sağlığınızda da önemli bir iyileşme göreceğinizi söylüyor. Diğer kaynaklar, damıtılmış suların vücudunuzdaki sağlığınız için riskli olabilecek mineralleri filtrelediğini iddia ediyor. Ama dürüst olalım, bu iddialar tamamen doğru değil.

Damıtılmış Su Artıları ve Eksileri

Damıtılmış suyun düz tadı dışında, musluk suyunun size sağladığı magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri size sağlamaz. Damıtılmış suda mineral bulunmadığından, dengeyi sağlamak için mineralleri ulaştığı her yerden çekmeye meyillidir. Bu nedenle, saf su içmeye başladığınızda, minerallerin vücudunuzdan az miktarda, örneğin dişlerinizden de ayrıldığını fark edebilirsiniz. Minerallerin büyük bir kısmını yediğiniz besinlerden elde ettiğiniz için saf su içmek sizi eksik yapacağı anlamına gelmez. Ancak içmeye karar verdiyseniz, sağlıklı yaşam dengesini korumak ve herhangi bir eksiklik yaşamamak için önerilen meyve ve sebzeleri günlük olarak tüketmenizde fayda var. İnsanların bu tür şeyleri hafife aldığı durumlarda, sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu anlamalısınız ve eğer kaybettiyseniz, dengeyi yeniden sağlamak için elinizden geleni yapmalısınız. Her şeyin artıları ve eksileri gelir ve bu nedenle damıtılmış suyun da payı vardır. Damıtılmış suyun zararlı kimyasallar içermediği bir yerde yaşayacak kadar şanslıysanız, gitmekte fayda var. Yaşadığınız yere bağlı olarak, musluk suyuna kıyasla damıtılmış su içmek sizin için daha iyidir. Kasabanızın suyunda böcek ilacı veya zararlı kimyasallar varsa, saf suya yapışmanız sizin için daha güvenlidir. Üzülmekten her zaman daha güvenli olduğunu biliyorsun. Ancak daha uzun süre saklarsanız size sorun çıkaracaktır. Damıtılmış su, dokunduğu her şeyden mineralleri süzer. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musun? Bu, damıtılmış suyu sakladığınız kapta bulunan herhangi bir maddenin plastik kalıntılarını emme eğiliminde olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, yaparken içmelisiniz.

Damıtılmış ve Arıtılmış Su Arasındaki Fark Nedir?

Damıtılmış su mineralleri ve kirletici maddeleri uzaklaştırdığında, arıtılmış su kirleticileri ve kimyasalları uzaklaştırır, ancak yine de mineraller içerir. Arıtılmış suyu filtrelemek için safsızlıkları ve tuzları gideren ters ozmoz, suyu kaynatarak buharı yoğunlaştıran ve mineralleri ve safsızlıkları gideren bir damıtma ve sudaki mineral iyonları ve tuzu uzaklaştıran deiyonizasyon gibi birkaç işlem vardır.

Damıtılmış Su Nerelerde Kullanılır?

Damıtılmış su mineralleri filtrelediği için daha çok ev aletlerinde ve arabalarda kullanılır. Ayrıca bitkileri sulamak, laboratuvar deneyleri, buharlı ütüler, akvaryumlar ve bazı ilaçlar vb. için kullanılır.

Damıtılmış Su Nereden Alınır?

Rahatınız ve kolaylığınız için her iki su türü için de çevrimiçi alışveriş yapabilirsiniz. Damıtılmış su sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirmez, ancak size zarar da vermez. Lezzet konusunda sorun yaşıyorsanız ve sağlıklı ve dengeli bir diyetiniz varsa, o zaman damıtılmış suya geçmekte fayda var. Damıtılmış su satın almak istiyorsanız, Halfords gibi araba aksesuarları sunan bir yerden almalısınız. Eczanelerde veya yerel bakkallardan bulabilirsiniz. Damıtılmış su, süpermarketteki bebek bölümünde ve ayrıca size en yakın sağlık gıda mağazasında da bulunabilir.