1 LT Suyun Ağırlığı Ne Kadardır?

Bitkiler, hayvanlar veya insanlar olsun, hepimizin yaşamak için suya ihtiyacı vardır. Su olmadan, yeryüzünde yaşam olamaz. Su, hayatta kalmamız için çok önemlidir. Çünkü vücut ağırlığımızın %60’nı su içermektedir. Tüm dokularda, organlarda ve hücrelerde vücut fonksiyonlarınızı korumaya ve vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olan maddedir. Nefes aldığımızda, terlediğimizde veya yiyecekleri sindirdiğimizde su kaybetmeye devam ediyoruz. Bu yüzden kendimizi her zaman nemli tutmalıyız ve ayrıca sıvıları içebilir ve su içeren yiyecekler tüketebiliriz. Suyun o kadar önemli olmadığını düşünebilir ve önemine gereken önemi vermeyebilirsiniz. Aslında, daha sık su içmeyerek sağlığınızı ve vücudunuzun koruduğu dengeyi riske atabilirsiniz. Hayatın bu nimetlerini kabul ettiğimiz yerde, Allah’ın bize bahşettiklerini ve bundan en iyi şekilde yararlanarak nasıl yaratıldığımızı bilmeliyiz.

Su hayatımızı nasıl etkiler?

Su, hayatımız üzerinde birçok yönden büyük bir etkiye sahiptir. Ana bileşeni su olduğu için tükürük oluşturmaya yardımcı olur. Ağzımızın sağlıklı olması için katı gıdaların parçalanmasına yardımcıdır. Normalden daha kuru bir ağızla karşılaşırsanız, su alımını artırmalısınız çünkü bu özellikle susuz kaldığınız anlamına gelir. Bu hala işe yaramazsa, derhal doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Böylece vücut ısımız korunur ve her zaman normaldir. Havanın değişmesiyle (çok sıcak olduğunda), terlediğimizde veya fiziksel aktivite veya egzersizle daha fazla meşgul olduğumuzda su kaybettiğimizden dolayıdır.  Vücudumuz, aktivitelerimize bağlı olarak susuzluğa farklı tepkiler verir. Doğru oranı koruduğumuzdan ve günde en az 7-8 bardak su içtiğimizden emin olmalıyız. Kaybettiğimiz suyu yerine koyamazsak, vücudumuzun sıcaklığı yükselecek ve dehidrasyona neden olacak ve sonuçta plazma ve elektrolit seviyelerinin düşmesine neden olabilecektir.

Su ayrıca vücudumuzu farklı bilişsel işlevlerde destekler. Zihinsel olarak iyi durumda kalmak için yeterli miktarda su almalıyız. Böylece hafızamız, odaklanmamız ve uyanıklığımız üzerindeki etkisi etkilenmez. Ayrıca su;  eklemlerimizi, dokularımızı ve omuriliğimizi korur. Fiziksel olarak daha aktif olmamıza yardımcı olur ve artrit gibi durumların neden olduğu huzursuzluğu azaltır.

Vücudumuz sağlıklı bağırsak hareketlerini geçirmek, idrar yapmak ve terlemek için sürekli su kullanır. Bu kaybı kapatabilmemiz için suyu değiştirmemiz gerekiyor. Su yardımıyla dışkıları kolayca çıkarabiliyor ve kabızlık rahatsızlığından kurtulabiliyoruz. Böbreklerimizin daha verimli çalışmasına yardımcı olur, böylece böbrek taşı riskini durdurur. Su, günlük hayatımızda içsel bedensel işlevler dışında bir ihtiyaç olduğu için fiziksel performansımızı da artırır. Spor yaparken veya spor yaparken, aktif olarak spor yaparken veya sadece film izlerken bol bol su içmek oldukça önemlidir. Kendimizi sulu tuttuğumuzda, gücümüz, dayanıklılığımız ve gücümüz de etkilenir. Sadece bu değil, enerji seviyemize de bir destek verilir ve su, harika bir seviyenin korunmasına yardımcı olur.

Metabolizma hızı, bu da enerji seviyemizi etkiler. Susuz kalmazsak ise, örneğin nöbetler ve daha da kötü durumlarda ölüm gibi ciddi tıbbi olaylara maruz kalabiliriz. Böylece su, vücudumuzun yeterli miktarda su alamamasından kaynaklanan dehidrasyonu önler. Dehidrasyon beyninizin şişmesine, böbrek yetmezliğine ve ayrıca nöbetlere neden olabilir, bu nedenle bu hastalıklardan herhangi birinden etkilenmemek için kendinizi her zaman nemli tutmayı unutmamalısınız. Vücudunuz da bir lütuftur ve eğer tüm işlevlerini kusursuz bir şekilde yerine getiriyorsa, o zaman çok şükretmelisiniz. Mümkün olduğu kadar çok su içmeye çalışmalı, aralar vermeli, ancak daha sık içmelisiniz. Bu şekilde bunu bir alışkanlık haline getirirsiniz ve yeterince su içmediğinizde beyniniz otomatik olarak bu susuzluğu uyararak daha fazla içmenize neden olur. Sadece vücudunuz yeterli su aldığında ne kadar taze, aktif ve iyi hissedeceğinizi göreceksiniz. Her şey sağlığınıza nasıl baktığınız ve dengeli ve sağlıklı bir diyeti rutininize nasıl dahil ettiğinizle ilgili.

Bir litre su ne kadardır?

Suyun hacmi litre olarak ölçülebilir. Katılar için su genellikle kilogram (kg) olarak ölçülür. Su çoğunlukla kaplarda depolanır ve her bir kabın kapasitesi litre olarak belirtilir. 1 litre suyun ağırlığı 1 kilogramdır. Her gün en az 2 litre su içmeye başlamaya çalışmalıyız ki kendimizi alışkanlık haline getirelim ve daha fazla kayıp ya da hastalığın önüne geçelim. Biz kendimize iyi bakmazsak başkası da bakmaz. Vücudunuz sağlıklı olmayı hak ediyor ve beyniniz günlük işlevleri işlemek ve verimli çalışmanıza yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu enerjiye ihtiyaç duyuyor.